TOP 10 Kaw, których musisz spróbować będąc w Hiszpanii

Flamenco, churros, tapas i… kawa z tymi przykładami często kojarzona jest Hiszpania. Warto więc przed podróżą na Półwysep Iberyjski zapoznać się z nazwami kilku typowych rodzajów kaw, z którymi z pewnością spotkasz się w kawiarni:

  1. Café solo, to po prostu odpowiednik włoskiego espresso
  2. Café cortado, składa się z intensywnego espresso z dodatkiem mlecznej jak chmurka pianki
  3. Café con leche, jedna z najczęściej zamawianych kaw w hiszpańskich barach, zawiera tyle samo mleka, co kawy Café con leche
  4. Café con hielo, to mrożona, podana w filiżance kawa z osobną szklanką lodu, do którego po dodaniu cukru sami wlewamy małą czarną.
  5. Café bombon, to połączenie skondensowanego mleka i wyrazistego espresso. Idealna dla miłośników słodkości.
  6. Café carajillo, podpalane brandy razem z ziarnami kawy, cukrem i skórką z cytryny dodane do świeżo przygotowanej kawy
  7. Cafe belmonte, espresso, skondensowane mleko i kilka kropel brandy, podawana jest w szklanej filiżance tak aby warstwy kawy i mleka były widoczne
  8. Barraquito, mleko skondensowane, likier, kawa, mleko
  9. Cafe con miel, to espresso w połączeniu ze spienionym mlekiem i miodem
  10. Descafeinado, po prostu kawa bezkofeinowa

Czy w Hiszpanii uprawiana jest kawa?

Kawa na deser - Las Piramides, Gran Canaria

Na wyspie Gran Canaria w Valle de Agaete produkowana jest od ponad 200 lat kawa. Wyspa ta znana jest z klimatu subtropikalnego, dlatego jest idealnym miejscem do uprawy drzewa kawowca.

Uprawa ziaren kawy dotarła na Wyspy Kanaryjskie w 1778 roku, z rozkazu króla Karola III. Pierwsze ziarna kawy posadzono na Teneryfie w rejonie La Orotava, Gran Canarii i La Palmie.

Obecnie na Gran Canarii produkowana jest tylko niewielka ilość ziaren . Finca los Castanos to jedyna plantacja kawy z akademią w Europie. Uprawiana jest tu Arábica Typica, czyli pierwotna odmiana kawy i Geisha.

Kawiarnia Dobro&Dobro

Teraz mała ciekawostka dla fanów hiszpańskiej kawy. Spacerując po krakowskiej dzielnicy Kazimierz, wstąp do kawiarni Dobro&Dobro cafe, ul. Starowiślna 78, możesz tu zamówić hiszpańską kawę cortado, która charakteryzuje się intensywnym espresso z dodatkiem mlecznej pianki.

A Ty masz swój ulubiony rodzaj hiszpańskiej kawy?