Podróże po Andaluzji
Jak dostać się do Kadyksu, najstarszego miasta w Hiszpanii?

Jesteś na dłużej w Andaluzji? Przyleciałaś/eś do Sewilli, chcesz zrobić sobie wycieczkę nad morze/ocean?

Polecamy wybrać się do Kadyksu, który oddalony jest od Sewilli o ok. 120 km.

Jak dotrzeć do Kadyksu?

W Kadyksie (hiszp. Cádiz) nie ma lotniska. Najbliższy port lotniczy znajduje się w miejscowości Jerez de la Frontera jednak i do niego nie ma bezpośrednich lotów z Polski. Według nas najlepsze połączenie z Polski to bezpośredni lot np. z Krakowa do Sewilli. Następny krok to wypożyczenie samochodu, lub podróż pociągiem.

Pociąg z Sewilli do Kadyksu

Ile kosztuje bilet? Jak długo trwa podróż koleją do Kadyksu?

Peron na dworcu Sevilla Santa Justa

Na dworcu kolejowym Sewilla Santa Justa, możesz kupić bilet w automacie lub w kasie. Bilet kosztuje ok. 15 euro. Czas podróży pociągiem z Sewilli do Kadyksu trwa 1,5 do 2 godzin. Podróż pociągiem w Hiszpanii jest o wiele bardziej komfortowa od podróży polską koleją. Pociąg regionalny, którym jechaliśmy do Kadyksu możemy porównać do warunków podróży Pendolino w Polsce.

W pociągu

Cenna wskazówka, jeśli na tablicy informacyjnej nie wyświetla się przez dłuższy czas numer peronu, z którego ma odjechać pociąg. Spokojnie, czekaj cierpliwie. Przede wszystkim nie sprawdzaj na rozkładzie papierowym. Dlaczego? Ponieważ my tak zrobiliśmy. Po czym zeszliśmy na peron, okazało się, że na ostatnie 3 minuty przed odjazdem pociągu musieliśmy biec na inny peron.

Kiedy najlepiej zwiedzać Kadyks?

Dworzec Cadiz

Kadyks to najstarsze miasto w Hiszpanii, jednak nie jest aż tak przepełniony turystami jak inne hiszpańskie miasta Sewilla, czy Alicante. Uważamy, że każda pora roku jest dobra, by odwiedzić to magiczne miasto w Hiszpanii.

Cádiz, to jedno z kilku najbardziej nasłonecznionych miast w Hiszpanii. Pierwszy raz byliśmy tu w połowie października i trafiliśmy na piękną pogodę, skorzystaliśmy w tym czasie z kąpieli w oceanie. Ostatnia nasza podróż była na początku marca. Jednego dnia trafiliśmy na deszcz, następnego chodziliśmy po mieście w koszulkach z krótkim rękawem. Pogoda w Kadyksie sprzyja spacerom, po mieście i wzdłuż plaż.

Taxi, autobus miejski, czy spacer, czyli jak przemieszczać się po Kadyksie?

Jeśli wypożyczyłeś/aś samochód to wiedz, że w niektóre uliczki nim nie wjedziesz, ponieważ jest tu zbyt wąsko, nie wspominając o parkowaniu w nich, lepiej skorzystać z kilku parkingów podziemnych znajdujących się w bardziej przystępnych częściach miasta.

Cadiz

W Kadyksie działa komunikacja miejska oraz kilka autobusów turystycznych typu hop-on hop-off, które przejeżdżają w pobliżu najważniejszych atrakcji miasta.

Możesz też skorzystać z przejazdu taksówką. Uber itp. jeszcze tutaj nie dotarł, ale możemy polecić prostą w obsłudze aplikacje Pide Taxi, poprzez którą możesz zamówić samochód pod wskazany adres, bez konieczności dzwonienia. To dobre ułatwienie dla osób, które nie znają języka hiszpańskiego.