Piramidy Güímar na Teneryfie

We wschodniej części Teneryfy, znajduje się miejscowość Güímar, która jest oddalona od stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife o ok. 30 km. W Güímar mieści się Park Etnograficzny, na którego terenie jest sześć schodkowych piramid wykonanych z kamieni oraz Ogród Botaniczny.

Pirámides de Güímar

Tak, tak dobrze czytacie, na Teneryfie są piramidy, oczywiście nie tak wysokie i znane jak w Egipcie ;) jednak podczas dłuższego pobytu na wyspie warto je zobaczyć na własne oczy. My mieliśmy okazję je podziwiać w 2016 roku, podczas naszej pierwszej wspólnej wycieczki na Teneryfę.

Jedna z piramid Güímar, Teneryfa 2016

Ze względu na niewyjaśnione okoliczności ich powstania, nazywane są często tajemniczymi piramidami. Kształtem przypominają te wybudowane przez Majów czy Azteków. Zatem skąd się wzięły piramidy na jednej z Wysp Kanaryjskich? Istnieje kilka teorii, jedna z nich mówi, że piramidy te usypano ze sterty kamieni przez tamtejszych rolników w celu powiększenia terenów rolnych.

Jednak w 1991 roku norweski badacz, antropolog Thor Heyerdahl wraz z grupą archeologów z Universidad de La Laguna na Teneryfie podjęli się rozwiązania zagadki. Ich badania doprowadziły do wyjaśnienia tego, że kamienie, z których są zbudowane piramidy, nie zostały ułożone przypadkowo. Okazało się, że były zbudowane ze skał wulkanicznych, co wykluczyło działalność miejscowych rolników (Guanczów). Przez wiele lat nie udało się jednak ustalić, z którego wieku pochodzą piramidy ani tego kto je wybudował.

Dla fanów kina mamy interesującą wiadomość, na podstawie barwnego życiorysu i wyprawy na Polinezję, Norwega Thora Heyerdahla nakręcono film Wyprawa Kon-Tiki, który został nominowany do Oscara jako najlepszy film zagraniczny w 2013 roku.

Informacje praktyczne

Na terenie Parku Etnograficznego Piramides de Güímar znajduje się muzeum, audytorium oraz ogród botaniczny. Dodatkowo można odwiedzić ogród, w którym jest ponad 70 gatunków trujących roślin. Na koniec wycieczki po Parku Etnograficznym, przy wyjściu znajdziemy sklepik z pamiątkami i rękodziełem Kanaryjczyków.

Jak dojechać do piramid w Güímar? Oczywiście, najprościej wypożyczonym samochodem. Jednak bez problemu można również dotrzeć autobusem nr 121, lub 122 np. ze stolicy wyspy z przystanku Intercambiador Santa Cruz, autobusem nr 121 jedziemy 49 przystanków, ok. 55 minut i wysiadamy na przystanku o nazwie Piramides. Następnie pieszo do celu ok. 10 minut.

Aktualnie cały obiekt jest zamknięty z powodu pandemii koronawirusa.

Godziny otwarcia, codziennie od 9:30 do 18:00. Zamknięte 25.12 i 01.01.

Adres: Calle Chacona, s/n. 38500 Güímar, Santa Cruz de Tenerife