Muzeum Sztuk Pięknych
Co warto zobaczyć w Sewilli?

Będąc w wielu miastach w Polsce jak i za granicą, nie wyobrażamy sobie, by nie odwiedzić choć jednej placówki kulturalnej. W hiszpańskiej Sewilli udało się nam zajrzeć do gmachu Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes). Choć nie jesteśmy znawcami sztuki, to lubimy być w takich miejscach, jednak przyznamy się Wam do czegoś, czasem totalnie nie rozumiemy, co autor obrazu czy rzeźby miał na myśli, ale ponoć sztuka nie jest „do rozumienia” :)

Ogród Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli

Muzeum Sztuk Pięknych działa od 1835 roku. Otwarcie bram dla zwiedzających nastąpiło w 1841 roku. Mieści się ono w budynku starego klasztoru La Merced Calzada. Obiekt ten został zaprojektowany przez słynnego hiszpańskiego architekta Juana de Oviedo.

W zbiorach muzealnych znajduje się wiele eksponatów t.j. obrazy, rzeźby, ceramika. Dla zwiedzających udostępnionych jest 14 sal, w których znajdziemy perełki sztuki, począwszy od średniowiecza przez renesans, barok aż do XX wieku. W zbiorach łatwo zauważyć wiele prac o tematyce sakralnej. Jednak w końcowych salach muzealnych czekają na nas dzieła dotyczące typowej codzienności w Andaluzji, czyli siesty i flamenco. Na nas ogromne wrażenie zrobiły dzieła związane właśnie z historią Sewilli m.in. obraz Malvaloca Jose Garcia y Ramos, Sevillian woman in her Patio Diego López

Malvaloca -  Jose Garcia y Ramos

Jeśli nie interesuje Was malarstwo czy rzeźba, i tak zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli, choćby tylko po to, by zobaczyć ten piękny gmach oraz patio z pięknym ogrodem, w którym dzieci nie będą się nudzić.

Patio Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli

Teraz żyjemy w czasach pandemii, podróżowanie jest dość mocno ograniczone więc jeżeli w najbliższym czasie nie wybieracie się do Sewilli, a jesteście zainteresowani eksponatami w muzeum, to żaden problem. Muzeum Sztuk Pięknych, można zwiedzić wirtualnie poprzez Street View.

Informacje praktyczne

  • Adres: Plaza del Museo 9,41001 Sevilla
  • Godziny otwarcia: środa-sobota 9:00-18:00, wtorek i święta 9:00-15:00, poniedziałek, zamknięte
  • Cena: bezpłatne wejście dla mieszkańców krajów Unii Europejskiej, dla pozostałych osób 1,50 euro.