Formuła 1 w Hiszpanii

Grand Prix Hiszpanii 2021

W obecnym sezonie wśród dwudziestu najlepszych kierowców, startuje dwóch Hiszpanów - Fernando Alonso i Carlos Sainz Jr. Doświadczony Alonso kończy w tym roku 40 lat. Znacznie młodszy Sainz to syn słynnego kierowcy rajdowego. Regularnie ściga się w Formule 1 od sześciu lat. W tym roku rozpoczął obiecującą współpracę z teamem Ferrari.

W tym roku wyścig odbył się 9 maja w słoneczne niedzielne popołudnie, jako czwarty w kalendarzu. W sobotniej sesji kwalifikacyjnej Sainz zapewnił sobie szóstą pozycję startową, Alonso dziesiątą.

Do dwunastego okrążenia przed końcem wyścigu, obaj Hiszpanie mieli jeszcze szanse na punkty. Ostatecznie jednak Alonso wypadł poza pierwszą dziesiątkę i wciąż pozostaje bez punktów. Sainz spadł o jedną pozycję w stosunku do początkowej zgarniając 6 punktów w klasyfikacji generalnej. Daje mu to siódme miejsce, dziesięć pozycji wyżej od utytułowanego rodaka.

W czołówce po zaciętej walce z Maxem Verstappenem, ostatecznie zwyciężył Lewis Hamilton.

Gran Premio de España

Rywalizacja o Gran Premio de España organizowana jest z przerwami od niemal stu lat. Do tej pory organizowana była na kilku torach Hiszpanii. Jednak od trzydziestu lat ma ona miejsce na torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Tor położony jest w prowincji Barcelona, około 30 kilometrów od stolicy Katalonii.

Alonsomania

Początek XXI wieku to najlepszy okres Formuły 1 w Hiszpanii. Stało się to za sprawą kierowcy wyścigowego Fernando Alonso, pochodzącego z Oviedo w Asturii. Regularnie startował w F1 od sezonu 2001. Po przejściu do zespołu Renault zaczął odnosić znaczące sukcesy. Zapoczątkowało to niespotykany wzrost popularności F1, niekiedy przekraczając popularność piłki nożnej. Alonsomania gromadziła przed telewizorami w Hiszpanii nawet ponad 9 milionów widzów.

Alonso Podio 2 Monza 2011.jpg
By Luca Barni - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

Alonso Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza świata F1. Później w Ferrari trzykrotnie został wicemistrzem.

Hiszpan miał zakończyć starty w Formule 1 w sezonie 2017. Jednak w tym roku wrócił jako kierowca zespołu Alpine, w który przekształcił się dawny team Renault.

Grand Prix Europy

W Hiszpanii oprócz Gran Premio de España, rozgrywana była jeszcze jedna runda Formuły 1 - Grand Prix Europy. Wcześniej, do 1977 nie był to osobny wyścig a tytuł przyznawany za określone osiągnięcia. Zmieniło się to w późniejszym okresie. W latach dziewięćdziesiątych wyścig odbył się dwukrotnie w Jerez de la Frontera w Andaluzji na torze Circuito de Jerez-Ángel Nieto.

W latach 2008-2012 kierowcy F1 ścigali się w Walencji na torze ulicznym Circuito urbano de Valencia.

Obiekt miał być użytkowany do 2015 roku ale nadszedł kryzys ekonomiczny a wygasłej dwa lata wcześniej licencji nikt już nie odnowił.

Ostatni wyścig F1 na torze w Walencji wygrał Alonso. Hiszpan zdobył również GP Europy w latach 2005 i 2007 na torze Nürburgring w Niemczech.